2. apr 2013

Natuke teistsugust käsitööd / A Bit Different Crafts

Seekordne postitus räägib veidi teistsugusest käsitööst ning on seotud taaskasutusega. Ma olen suur teise ringi poodide fänn, sest see on hea võimalus soetada põnevaid (riide)esemeid ning hoiab ka ümbrust puhtamana. Käekotifoorumis, mille aktiivne lugeja ma olen, on muuhulgas ka käekottide taastamise teema. Viimases võtavad aktiivselt sõna inimesed, kelle hobiks on kottidele uue elu andmine. Keskendutakse küll eelkõige Coach kottidele (Usas väga populaarne firma), kuid soovitused sobivad ka teiste firmade kottidele. Ma olen seda teemat juba pikemat aega huvi ja põnevusega lugenud ja ootasin õiget kotti, mida taastada. Lõpuks leidisin.

Kuidas kotti valida:
Hea õnne korral leiab teise second-hand poodidest ka ideaalses seisukorras kotte, mis suurt tööd ei vajagi, kuid enamasti on neil kasutusjälgi.
1) Esimeseks taastamistööks sobib must kott, sest tumeda värvi pealt ei paista algaja vead välja, veelgi parem kui see on ka odav, sest siis pole väga kahju, kui asi aia taha läheb.
2) Ei soovita osta suitsulõhnalist või hallitusplekkide/lõhnaga kotti, sest neist on väga raske lahti saada. Ma ostsin ühe suitsu järgi lõhnava ja peale igasugu katsetusi, pool aastat hiljem, see ikka haiseb.
3) Aukude osas mõtle, kas ja kuidas seda parandada saaksid ning kas kott on seda vaeva väärt.
4) Eelista ehtsast nahast kotti, sest seda saab pesta.
5) Ideaalselt saab parandada kulunud kotinurki ja kuivanud käekotinahka.

Minu kott enne:
Taastamine samm-sammult:
1) Puhasta kott seespoolt, vajadusel kasuta tolmuimejat. Väljaspoolt pühi lihtsalt puhtaks, selleks sobivad näiteks niisked beebipuhastusrätikud või autoistmete naha puhastamiseks mõeldud vahendid. Ei tohi sisaldada alkoholi, sest see võtab värvi maha!
2) Pane oma kott vanni. Jah, lugesid õigesti, pane pesuvette nõudepesuvahendit või villase pesuks sobivat pesupulbrit ja jäta kott vette vähemalt 30 minutiks ligunema (kui kotil on vooder, tõmba see välja). Vahepeal pööra kott ümber, et see ühtlaselt märjaks ning puhtaks saaks. Mõned eriti julged inimesed on kotte ka pesumasinasse pistnud, aga see on tõesti riskantne, sest tulemuses ei saa kunagi kindel olla. Ma korra proovisin ja kott rändas pärast prügikasti. Enne kui koti pessu paned, mõtle, kas ta elab selle üle, liim tuleb üldiselt lahti. Kui vannitada ei saa, siis puhasta lapi ja puhastusvahendiga nii palju kui saad.
3) Võta kott välja ja lase suuremal veel välja tilkuda.
4) Kuivata väljast lapiga ning topi vooder sisse tagasi, täida kott vanade käeträtikutega vms ja jäta kuivama, pööra aegajalt. Käterätikud aitavad kotti ka uuesti vormi lükata, nii et vaata, et kott "ilus" välja näeks.
5) Umbes 24 tundi hiljem võta rätikud välja ja jäta niisama kuivama.
6) Kui kott on veel niiske, siis hõõru sisse esimene kiht kreemi. Siin on müügil spetsiaalsed käekottide palsamid, kuid sobib ka tavaline ihukreem või jällegi autoistmetele mõeldud vahendid. Lase kreemil sisse imbuda ja kuivada ja vajadusel lisa nii mitu kihti kreemi kuni koti nahk on mõnusalt pehme (nagu poe kottidel).
7) Vaata, millised kohad on kulunud ja vajavad uut värvikihti, ideaalselt sobib läikega akrüülvärv. Läiketa ei sobi, sest su kott on juba kreemitamisest läikiv ja nii on värvitud koht kohe näha. Peale värvimist lase vähemalt 24 tundi kuivada. Kingakreemi ei soovita kasutada, sest see annab küll ajutiselt ilusa väljanägemise, kuid pole püsiv ja määrib riideid.
8) Vajadusel paranda kott.
9) Kreemita kott veelkord korralikult sisse ja löö hobuseharjastest harjaga läikima.
10) Löö koti metallosad läikima, siin on selleks vastav vahend olemas. Eesti kohta ei oska kaasa rääkida.
11) Kott on valmis!

Minu kott pärast:
Mida ma sellest protsessist õppisin? Kui edaspidi näen käekotti, mis mulle meeldib, aga välimuselt on veidi räsitud, siis vaatan seda selle pilguga, et kas seda saab ning on mõtet taastada, kui jah, siis ostan ära.

Kiitus neile, kes viitsisid selle pika jutu läbi lugeda!

Järgmise korrani!
Monika

6 kommentaari:

 1. Väga põnev ettevõtmine, lugesin läbi suure huviga. Ma olen ka väga suur kasutatud asjade sõber... siiani vaatasin kotte enamasti sellise pilguga, et kas saaks sangad uuesti kasutusele võtta :)

  VastaKustuta
 2. Väga huvitav, tuleb idee kõrvataha panna.

  VastaKustuta
 3. Väga hea! Ma olen ise selline käekotifänn ja vaatan alati taaskasutuses ringi. Kahjuks pole meil nahast kotte liikvel, ja kui on , siis hinnaga, millega saaks poest uuegi... Aga iial ei tea, milla juhus tuleb :)

  VastaKustuta
 4. Väga lahe ettevõtmine ja kasulik lugemine. Olen ka siiani vaadanud taaskasutuspoodides kotte vaid nukralt nõustudes, et kott on lahe, kuid kahjuks liiga räsitud. Nüüd siis tean, et kergelt räsitud välimusest ei maksa heituda.

  VastaKustuta
 5. Uuendus on silmaga kohe näha. Väga efektne ja kena käekott!

  VastaKustuta

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails